Viete ako sa máte starať o Vaše topánky?

cistenie obuvy

Starostlivosť o topánky Vám zabezpečí to, že si ich budete užívať dlhšiu dobu. Na obuv tak ako aj na Vašu kožu vplývajú všetky výkyvy počasia. Striedanie vlhka, tepla či mrazu môže spôsobiť že topánky stratia svoju funkčnosť a vy budete musieť investovať do nových. Základe etapy údržby topánok sú nasledovné.

damske-kozene-workery-nizkom-podpatku-jemnym-vybijanim-ciernej-podrazke-zelenej-farbe-so-snurovanim-1          semisove-damske-poltopanky-nizkym-podpatkom-cervenej-farbe-snurovanie-2         cierna-damska-semisova-obuv-podpatkom-zlatymi-prackami-3         sive-damske-balerinky-nizkym-podpatkom-oblou-spickou-1

Čistenie

V prvom rade je potrebné odstrániť hrubé nečistoty a prach. Na tento úkon sú najlepšie kefy ktoré majú jemné vlákna aby ste predišli poškriabaniu vrchného materiálu. Veľmi opatrne je potrebné zaobchádzať s jemnou kožou alebo látkovými materiálmi. Dôležitým pravidlom pri čistení topánok je to, že ich nikdy nesmiete kefovať keď sú mokré. Ak sa na topánkach nachádzajú škvrny ktoré sa nedajú odstrániť kefou, využijete na to špeciálnu gumu ktorá sa dá kúpiť v každom obchode s obuvou. Touto gumou dokážete vyčistiť aj veľmi odolné škvrny bez námahy. Ak sa Vám kefou alebo gumou nepodarí vyčistiť všetky škvrny, nastupujú na rad chemické prípravky. Dbajte však na to, aby ste použili vhodný prípravok podľa druhu povrchovej úpravy topánok.

Ošetrenie

Ošetrujúce prostriedky napomáhajú udržiavať pružnosť, mäkkosť a vzhľad materiálov. Každý materiál časom vysychá, stráca svoju elasticitu, vytvárajú sa rôzne praskliny alebo vrásky a topánky strácajú svoj lesk. Ak sa chcete vyhnúť znehodnoteniu Vašej obuvi je nutné používať rôzne výživné krémy alebo tekuté výrobky ktoré zabránia poškodeniu vyplývajúcemu z nosenia obuvi a opotrebenia materiálu.

Impregnácia

Ochrana topánok pred UV žiarením, špinou, prachom a vlhkosťou. Najvhodnejšie sú impregnačné spreje ktoré jednoducho nastriekate na očistenú obuv aby jemne navlhly a necháte uschnúť. Impregnačné spreje sa dostanú až do vnútra materiálu čím zaručia jeho ochranu. Dosiahnete tak efekt tak zvaného Lotosového kvetu, čo znamená že kvapôčky vody sa budú kĺzať po povrchu a nebudú vsiakať do materiálov. Veľa krát sa stáva že sa Vám pri chôdzi topánky trú jedna o druhú čo spôsobuje čierne šmuhy. Tie sa oveľa ľahšie zotrú ak je topánka impregnovaná.

Pár všeobecných zásad ktoré by ste mali dodržiavať pri starostlivosti o obuv

 • hneď po zakúpení obuvi by ste ju mali impregnovať minimálne v troch tenkých vrstvách ktoré necháte osobitne zaschnúť. Nie je dobré topánky impregnačným sprejom premočiť. Riskujete tak poškodenie vrchného materiálu.
 • následné aplikácie impregnačného spreju vykonávajte v závislosti od počasia a využívania danej obuvi. Po určitom čase používania by ste mali obuv pretrieť vyživujúcim krémom.
 • po každom použití je potrebné aby ste obuv nechali poriadne vyschnúť a vyvetrať. Aj po krátkom použití dochádza k navlhnutiu vnútornej časti čo môže viesť k tvorbe baktérií a pliesní.
 • ak si chcete dlhodobo udržať tvar topánky, je potrebné ju po vyzutí napnúť na napináky podľa veľkosti Vašej topánky.
 • ak nenecháte obuv poriadne preschnúť a budete ju takto ďalej používať môže dôjsť k nadmernému opotrebeniu hlavne vnútornej časti.
 • pri príliš vlhkej vnútornej časti sa môže stať, že obuv začne púšťať farbu.
 • obuv by ste mali striedať. Neodporúča sa nosiť stále tie isté topánky hlavne vo vlhkom počasí. Predĺžite tým ich životnosť.
 • ak máte obuv v sýtych a pastelových farbách tie sa v priebehu užívania môžu zosvetliť. Pravidelnou údržbou môžete túto zmenu zmierniť.
 • obuv ktorá je vyrobená zo syntetických materiálov si nevyžaduje až takéto opatrenia. Stačí ju pretrieť handričkou aby ste sa zbavili nečistôt, preleštiť hubkou a nechať vyschnúť.
 • obuv z textilu a v podstate ani inú by ste nemali prať v práčke prípadne využívať saponátové čistidlá.
 • pri poškodení opätku, podošiev alebo podrážok ich včasne vymeňte. Predídete tak poškodeniu iných častí obuvi.
 • žiadna obuv nie je však stopercentne odolná voči vode. Impregnácia zabráni vlhkosti, snehu, dažďu alebo znečisteniu. Neočakávajte však že keď v topánkach stúpite do mláky ostanú Vaše nohy v suchu. Jediná obuv na to stvorená je tá, ktorá je z gumy alebo plastu.
Nika Nika